EVISUN R-78E5.0-0.5
| Manufacturer | EVISUNAsian Brands |
| MPN | R-78E5.0-0.5 |
| LCSC Part # | C53159159 |
| Packaging | SIP-3,11.6x7.6mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | SIP-3,11.6x7.6mm AC DC Configurable Power Supply Modules RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Power Supplies/Power Supplies - External/Internal (Off-Board)/AC DC Configurable Power Supply Modules | |
| Manufacturer | EVISUN | |
| Packaging | SIP-3,11.6x7.6mm | |
| Height | 7.55mm | |
| Switching Frequency | 520kHz | |
| Ripple Noise | 25mVp-p | |
| Function | - | |
| Features | Short Circuit Protection;Automatic fault recovery | |
| Quiescent Supply Current | 200uA | |
| Output Current(Max) | 500mA | |
| Capacitive Load(Max) | 680uF | |
| Type | - | |
| Conversion Efficiency | 90% | |
| Voltage - Supply | 6.8V~36V | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Output Voltage | 5V | |
| Operating Temperature Range | -40℃~+85℃ | |
| Length | 11.6mm | |
| Width | 10.2mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 17 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 439
439 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 2.2667$ 2.0401 | $ 2.04 |
| 10+ | $ 1.927$ 1.7343 | $ 17.34 |
| 34+ | $ 1.7145$ 1.5431 | $ 52.47 |
| 102+ | $ 1.4972$ 1.3475 | $ 137.45 |
| 493+ | $ 1.399$ 1.2591 | $ 620.74 |
| 1,003+ | $ 1.3555$ 1.2200 | $ 1223.66 |
Standard Packaging17/Full Tube | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC | |
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS | |



