luJing 1N4742A
| Manufacturer | luJingAsian Brands |
| MPN | 1N4742A |
| LCSC Part # | C53058782 |
| Packaging | DO-41G |
| Customer # | |
| Key Attributes | 1W 1 Independent 12V DO-41G Single Zener Diodes RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Discrete Semiconductors/Diodes/Zener/Single Zener Diodes | |
| Manufacturer | luJing | |
| Packaging | DO-41G | |
| Tolerance | ±5% | |
| Pd - Power Dissipation | 1W | |
| Reverse Leakage Current (Ir) | 5uA@9.1V | |
| Impedance(Zzt) | 9Ω | |
| Diode Configuration | 1 Independent | |
| Zener Voltage(Nom) | 12V | |
| Impedance(Zzk) | 700Ω |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 20 |
| Multiple | 20 |
| Standard Packaging | 2500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 1,520
1,520 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 20+ | $ 0.0313$ 0.0298 | $ 0.60 |
| 200+ | $ 0.0245$ 0.0233 | $ 4.66 |
| 600+ | $ 0.0208$ 0.0198 | $ 11.88 |
| 2,500+ | $ 0.0186$ 0.0177 | $ 44.25 |
| 10,000+ | $ 0.0166$ 0.0158 | $ 158.00 |
| 20,000+ | $ 0.0156$ 0.0149 | $ 298.00 |
Standard Packaging2500/Full Box | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |



