SINO-IC SE0108A
| Manufacturer | SINO-ICAsian Brands |
| MPN | SE0108A |
| LCSC Part # | C5272817 |
| Packaging | SOT-89 |
| Customer # | |
| Key Attributes | MOSFET N-CH 100V 8A SOT-89 |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Discrete Semiconductors/Transistors/FETs, MOSFETs/Single FETs, MOSFETs | |
| Manufacturer | SINO-IC | |
| Packaging | SOT-89 | |
| Drain to Source Voltage | 100V | |
| Current - Continuous Drain(Id) | 8A | |
| Operating Temperature - | -55℃~+150℃ | |
| Gate Threshold Voltage (Vgs(th)) | - | |
| Pd - Power Dissipation | 1.5W | |
| Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds) | 90pF | |
| RDS(on) | 135mΩ@10V | |
| Number | 1 N-channel | |
| Input Capacitance(Ciss) | 690pF | |
| Gate Charge(Qg) | 15.5nC@30V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 4000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
The SE0108A SOT-89 uses advanced trench technology and design to provide excellent RDS(ON) with low gate charge. It can be used in a wide variety of applications.
Features
AI Translation
- High density cell design for ultra low Rdson
- Fully characterized avalanche voltage and current
- Excellent package for good heat dissipation
Applications
AI Translation
- Power switching application
- Hard switched and high frequency circuits
- Uninterruptible power supply
In-Stock: 3,575
3,575 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.0745 | $ 0.37 |
| 50+ | $ 0.0593 | $ 2.97 |
| 150+ | $ 0.0517 | $ 7.76 |
| 500+ | $ 0.046 | $ 23.00 |
| 2,500+ | $ 0.0396 | $ 99.00 |
| 4,000+ | $ 0.0373 | $ 149.20 |
Standard Packaging4000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8541290000 |
| USHTS | 8541290095 |
| TARIC | 8541290000 |
| CAHTS | 8541290000 |
| BRHTS | 85412910 |
| INHTS | 85412900 |
| MXHTS | 8541.29.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8541290000 |
| USHTS | 8541290095 |
| TARIC | 8541290000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8541290000 |
| BRHTS | 85412910 |
| INHTS | 85412900 |
| MXHTS | 8541.29.99 |



