JARSON XS0J102M0810
| Manufacturer | JARSONAsian Brands |
| MPN | XS0J102M0810 |
| LCSC Part # | C52268575 |
| Packaging | SMD,D8xL10.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 6.3V ±20% 1000uF SMD,D8xL10.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Passives/Capacitors/Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Manufacturer | JARSON | |
| Packaging | SMD,D8xL10.5mm | |
| Voltage Rating | 6.3V | |
| Tolerance | ±20% | |
| Capacitance | 1000uF | |
| Lifetime | 2000hrs@85℃ | |
| Ripple Current | 290mA | |
| Operating Temperature | -45℃~+85℃ | |
| Height - Seated (Max) | 10.5mm | |
| Diameter | 8mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 10 |
| Multiple | 10 |
| Standard Packaging | 500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 950
950 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 10+ | $ 0.0655 | $ 0.66 |
| 100+ | $ 0.0522 | $ 5.22 |
| 500+ | $ 0.0455 | $ 22.75 |
| 1,000+ | $ 0.0405 | $ 40.50 |
| 5,000+ | $ 0.0365 | $ 182.50 |
| 10,000+ | $ 0.0345 | $ 345.00 |
Standard Packaging500/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |



