EBYTE E103-W03
| Manufacturer | EBYTEAsian Brands |
| MPN | E103-W03 |
| LCSC Part # | C5189420 |
| Packaging | SMD,27x19mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 2.4GHz WiFi serial module |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | RF and Wireless/RF Transceiver Modules and Modems | |
| Manufacturer | EBYTE | |
| Packaging | SMD,27x19mm | |
| Frequency Range | 2.4GHz | |
| Voltage - Supply | 2.3V~3.6V | |
| Utilized IC / Part | CC3220R | |
| Output Power | 18dBm | |
| Antenna Type | On-board PCB Antenna;IPX connector | |
| Receive Current | 78mA | |
| Features | Wi-Fi direct | |
| Interface | UART | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Current Of Transmitting | 260mA |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Out of Stock
Stock Notification
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 13.8285 | $ 13.83 |
| 10+ | $ 13.4939 | $ 134.94 |
Standard Packaging1000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8517629200 |
| USHTS | 8517620090 |
| TARIC | 8517620000 |
| CAHTS | 8517620090 |
| BRHTS | 85176299 |
| INHTS | 85176290 |
| MXHTS | 8517.62.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8517629200 |
| USHTS | 8517620090 |
| TARIC | 8517620000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8517620090 |
| BRHTS | 85176299 |
| INHTS | 85176290 |
| MXHTS | 8517.62.99 |



