EBYTE E180-ZG120A
| Manufacturer | EBYTEAsian Brands |
| MPN | E180-ZG120A |
| LCSC Part # | C518907 |
| Packaging | SMD,17.5x28.7mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | IPEX interface 1km EFR32 Chip 20dBm SMD,17.5x28.7mm RF, RFID, Wireless Evaluation Boards RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Development Boards, Kits, Programmers/Evaluation Boards/RF, RFID, Wireless Evaluation Boards | |
| Manufacturer | EBYTE | |
| Packaging | SMD,17.5x28.7mm | |
| Features | - | |
| Antenna Type | IPEX interface | |
| Transmission Distance | 1km | |
| Sensitivity | - | |
| Utilized IC / Part | EFR32 Chip | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Output Power | 20dBm | |
| Voltage - Supply | 3.3V | |
| Interface Type | GPIO | |
| Receive Current | 11.6mA | |
| Send Current | 135mA |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 800 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 9
9 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 6.4772 | $ 6.48 |
| 10+ | $ 6.3109 | $ 63.11 |
Standard Packaging800/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8517799000 |
| USHTS | 8517790000 |
| TARIC | 8517790000 |
| CAHTS | 8517790000 |
| BRHTS | 85177900 |
| INHTS | 85177990 |
| MXHTS | 8517.70.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8517799000 |
| USHTS | 8517790000 |
| TARIC | 8517790000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8517790000 |
| BRHTS | 85177900 |
| INHTS | 85177990 |
| MXHTS | 8517.70.99 |



