DORABO DB125-3.5-8P-GN-S
| Manufacturer | DORABOAsian Brands |
| MPN | DB125-3.5-8P-GN-S |
| LCSC Part # | C5184954 |
| Packaging | Through Hole,P=3.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | TERM BLK 8POS 3.5mm TH |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Terminal Blocks/Wire to Board | |
| Manufacturer | DORABO | |
| Packaging | Through Hole,P=3.5mm | |
| Wire Gauge - mm2 | 1 | |
| Current Rating | 10A | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Voltage Rating (Max) | 300V | |
| Number of Positions or Pins | 1x8P | |
| Color | Green | |
| Number of Pins | 8P | |
| Wire Gauge - AWG | 16~28 | |
| Screw Specification | M2 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Number of PINs Per Row | 8 | |
| Number of Rows | 1 | |
| Pitch | 3.5mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 8,178
8,178 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.7276$ 0.6476 | $ 0.65 |
| 10+ | $ 0.6028$ 0.5365 | $ 5.37 |
| 30+ | $ 0.5396$ 0.4803 | $ 14.41 |
| 100+ | $ 0.4764$ 0.4240 | $ 42.40 |
| 500+ | $ 0.3922$ 0.3491 | $ 174.55 |
| 1,000+ | $ 0.3743$ 0.3332 | $ 333.20 |
Standard Packaging500/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



