HMTCONN B12720130-20PB0512-H43C24
| Manufacturer | HMTCONNAsian Brands |
| MPN | B12720130-20PB0512-H43C24 |
| LCSC Part # | C51822882 |
| Packaging | Through Hole,P=1.27mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN SOCKET 20POS 1.27mm DUAL ROW TH |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Headers, Receptacles, Female Sockets | |
| Manufacturer | HMTCONN | |
| Packaging | Through Hole,P=1.27mm | |
| Voltage Rating | 500V | |
| Operating Temperature | -55℃~+105℃ | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Number of Positions | 20P | |
| Current Rating | 1A | |
| Insulation Height | 4.3mm | |
| Pitch | 1.27mm | |
| Holes Direction | Top | |
| Number of Rows | 2 | |
| Circular Hole / Square Hole | Square Hole | |
| Row Spacing | 1.27mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 47 |
| Multiple | 47 |
| Standard Packaging | 47 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 47
47 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 47+ | $ 0.2762 | $ 12.98 |
| 470+ | $ 0.2141 | $ 100.63 |
| 1,410+ | $ 0.1875 | $ 264.38 |
| 4,700+ | $ 0.1543 | $ 725.21 |
| 23,500+ | $ 0.1395 | $ 3278.25 |
| 47,000+ | $ 0.1307 | $ 6142.90 |
Standard Packaging47/Full Tube | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.

