G-Switch PS-5850SVB-3PN
| Manufacturer | G-SwitchAsian Brands |
| MPN | PS-5850SVB-3PN |
| LCSC Part # | C5159078 |
| Packaging | SMD,5.8x5.8mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | SWITCH PUSH 500mA 24V |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Switches/Pushbutton Switches | |
| Manufacturer | G-Switch | |
| Packaging | SMD,5.8x5.8mm | |
| Life | 30,000 Cycles | |
| With Lamp | Without | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Termination Style | SMD(SMT) Tab | |
| Self Lock / No Lock | Non-Latching | |
| Circuit | SPDT | |
| Mounting Type | Surface Mount,Vertical | |
| Actuator/Cap Color | White | |
| Actuator Style | Rectangular Plunger | |
| electric current | 500mA | |
| Operating Force | 2.5N | |
| Voltage Rating | 24V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 1,830
1,830 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.1504$ 0.1023 | $ 0.51 |
| 50+ | $ 0.1314$ 0.0894 | $ 4.47 |
| 150+ | $ 0.1232$ 0.0838 | $ 12.57 |
| 1,000+ | $ 0.1077$ 0.0733 | $ 73.30 |
| 2,000+ | $ 0.1031$ 0.0702 | $ 140.40 |
| 5,000+ | $ 0.1004$ 0.0683 | $ 341.50 |
Standard Packaging1000/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |



