G-Switch PS-5824SVA-4PN
| Manufacturer | G-SwitchAsian Brands |
| MPN | PS-5824SVA-4PN |
| LCSC Part # | C5155584 |
| Packaging | SMD,5.8x5.8mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | SWITCH PUSH 500mA 24V |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Switches/Pushbutton Switches | |
| Manufacturer | G-Switch | |
| Packaging | SMD,5.8x5.8mm | |
| Life | 30,000 Cycles | |
| With Lamp | Without | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Termination Style | SMD(SMT) Tab | |
| Self Lock / No Lock | Non-Latching | |
| Circuit | Double pole single throw | |
| Mounting Type | Surface Mount,Vertical | |
| Actuator/Cap Color | White | |
| Actuator Style | Rectangular Plunger | |
| electric current | 500mA | |
| Operating Force | 1.8N | |
| Voltage Rating | 24V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 600 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 1,309
1,309 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.4102$ 0.3897 | $ 0.39 |
| 10+ | $ 0.3246$ 0.3084 | $ 3.08 |
| 30+ | $ 0.2874$ 0.2731 | $ 8.19 |
| 100+ | $ 0.2422$ 0.2301 | $ 23.01 |
| 600+ | $ 0.2116$ 0.2011 | $ 120.66 |
| 1,200+ | $ 0.2003$ 0.1903 | $ 228.36 |
Standard Packaging600/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |



