G-NiceRF LORA-CC68-C1-433MHz
| Manufacturer | G-NiceRFAsian Brands |
| MPN | LORA-CC68-C1-433MHz |
| LCSC Part # | C5126687 |
| Packaging | SMD,16x16mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | LoRa Spread Spectrum Wireless Transceiver Module |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | RF and Wireless/RF Transceiver Modules and Modems | |
| Manufacturer | G-NiceRF | |
| Packaging | SMD,16x16mm | |
| Frequency Range | 433MHz | |
| Voltage - Supply | 3.3V | |
| Output Power | 22dBm | |
| Sensitivity | -129dBm | |
| Modulation System | LoRa;GFSK;FSK | |
| Receive Current | 5mA | |
| Features | Continuous frequency coverage | |
| Interface | SPI | |
| Current Of Transmitting | 110mA |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 50 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
The LoRaCC68 series wireless modules are designed with Semtech's LLCC68 chip, featuring a high-precision crystal oscillator, ultra-low receive current and sleep current, and -129dBm sensitivity. The built-in 64KHz crystal oscillator enables timed wake-up of the MCU under low-power conditions. The antenna switch is controlled by the chip's internal integration, conserving external MCU resources. The compact form factor combined with 22dBm (160mW) output power provides significant advantages in IoT and battery-powered applications. The LoRaCC68 series products are strictly manufactured and tested using lead-free processes, complying with RoHS and REACH standards. The 868MHz module has obtained CE certification, and the 915MHz module has obtained FCC certification, allowing customers to reference our certifications during system-level certification, significantly saving time and reducing costs.
Features
- Frequency range: 433/490/868/915 MHz
- LoRa, (G)FSK modulation modes (customizable 150 - 960 MHz)
- Data rate: 0.6 - 300 Kbps @FSK, 1.76 - 62.5 Kbps @LoRa
- Sensitivity: -129 dBm @LoRa
- Max output power: 22 dBm (160 mW)
- Industrial-grade high-precision crystal oscillator
- 255-byte FIFO
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 4.4558 | $ 4.46 |
| 10+ | $ 3.8104 | $ 38.10 |
| 50+ | $ 3.4259 | $ 171.30 |
| 100+ | $ 3.0369 | $ 303.69 |
| 500+ | $ 2.8574 | $ 1428.70 |
| 1,000+ | $ 2.776 | $ 2776.00 |
Standard Packaging50/Full Tray | ||
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8517799000 |
| USHTS | 8517790000 |
| TARIC | 8517790000 |
| CAHTS | 8517790000 |
| BRHTS | 85177900 |
| INHTS | 85177990 |
| MXHTS | 8517.70.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8517799000 |
| USHTS | 8517790000 |
| TARIC | 8517790000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8517790000 |
| BRHTS | 85177900 |
| INHTS | 85177990 |
| MXHTS | 8517.70.99 |



