HCTL RS606-202N011CR1B-3A
| Manufacturer | HCTLAsian Brands |
| MPN | RS606-202N011CR1B-3A |
| LCSC Part # | C5124214 |
| Packaging | Through Hole,30.5x25.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | SWITCH ROCKER DPDT 16A 250V |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Switches/Rocker Switches | |
| Manufacturer | HCTL | |
| Packaging | Through Hole,30.5x25.5mm | |
| Voltage Rating (AC) | 250V | |
| Operating Temperature | -25℃~+85℃ | |
| Circuit | DPDT | |
| Actuator Color | Red | |
| Actuator Type | Concave Bend | |
| With Lamp | Red | |
| Actuator Identifier | - O | |
| Life | 10000 times | |
| Length | 30.5mm | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Current Rating | 16A | |
| Width | 25.5mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 50 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 211
211 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 1.3421 | $ 1.34 |
| 10+ | $ 1.1157 | $ 11.16 |
| 30+ | $ 0.9912 | $ 29.74 |
| 100+ | $ 0.8198 | $ 81.98 |
| 500+ | $ 0.7568 | $ 378.40 |
| 1,000+ | $ 0.7293 | $ 729.30 |
Standard Packaging50/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |



