ZHOURI PM2.54-2*10
| Manufacturer | ZHOURIAsian Brands |
| MPN | PM2.54-2*10 |
| LCSC Part # | C5116528 |
| Packaging | Through Hole,P=2.54mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN SOCKET 2.54mm DUAL ROW TH |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Headers, Receptacles, Female Sockets | |
| Manufacturer | ZHOURI | |
| Packaging | Through Hole,P=2.54mm | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Current Rating | 2.5A | |
| Number of Positions | 20P | |
| Insulation Height | 8.5mm | |
| PIN Length | 3.2mm | |
| Holes Structure | 2x10P | |
| Holes Direction | Top | |
| Pitch | 2.54mm | |
| Number of Rows | 2 | |
| Contact Material | Brass | |
| Circular Hole / Square Hole | Square Hole | |
| Row Spacing | 2.54mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 160 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 10,240
10,240 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.2193$ 0.2084 | $ 1.04 |
| 50+ | $ 0.1768$ 0.1680 | $ 8.40 |
| 160+ | $ 0.145$ 0.1378 | $ 22.05 |
| 480+ | $ 0.1223$ 0.1162 | $ 55.78 |
| 2,560+ | $ 0.1122$ 0.1066 | $ 272.90 |
| 4,800+ | $ 0.1061$ 0.1008 | $ 483.84 |
Standard Packaging160/Full Tray | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



