ZHOURI PM2.54-2*3
| Manufacturer | ZHOURIAsian Brands |
| MPN | PM2.54-2*3 |
| LCSC Part # | C5116527 |
| Packaging | Through Hole,P=2.54mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN SOCKET 6POS 2.54mm DUAL ROW TH |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Headers, Receptacles, Female Sockets | |
| Manufacturer | ZHOURI | |
| Packaging | Through Hole,P=2.54mm | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Number of Positions | 6P | |
| Current Rating | 2.5A | |
| Insulation Height | 8.5mm | |
| Holes Structure | 2x3P | |
| Holes Direction | Top | |
| Pitch | 2.54mm | |
| Number of Rows | 2 | |
| Circular Hole / Square Hole | Square Hole | |
| Row Spacing | 2.54mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 10 |
| Multiple | 10 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 6,240
6,240 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 10+ | $ 0.0793$ 0.0754 | $ 0.75 |
| 100+ | $ 0.0638$ 0.0607 | $ 6.07 |
| 300+ | $ 0.056$ 0.0532 | $ 15.96 |
| 1,000+ | $ 0.0468$ 0.0445 | $ 44.50 |
| 5,000+ | $ 0.0422$ 0.0401 | $ 200.50 |
| 10,000+ | $ 0.0398$ 0.0379 | $ 379.00 |
Standard Packaging1000/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



