Nichicon UVK1V103MRD
| Manufacturer | |
| MPN | UVK1V103MRD |
| LCSC Part # | C5112222 |
| Packaging | Through Hole,D22xL52mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | ±20% 35V 10000uF Through Hole,D22xL52mm Aluminum Electrolytic Capacitors RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Passives/Capacitors/Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Manufacturer | Nichicon | |
| Packaging | Through Hole,D22xL52mm | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 35V | |
| Capacitance | 10000uF | |
| Lifetime | 2000hrs@85℃ | |
| Ripple Current | 3.7A@120Hz | |
| Pin Spacing | 10mm | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Equivalent Series Resistance(ESR) | - | |
| Height - Seated (Max) | 52mm | |
| Diameter | 22mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 250 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Not available now
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |

