BOOMELE(Boom Precision Elec) 2.54mm 2*20P
| Manufacturer | BOOMELE(Boom Precision Elec)Asian Brands |
| MPN | 2.54mm 2*20P |
| LCSC Part # | C50980 |
| Packaging | Through Hole,P=2.54mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN HEADER 40POS 2.54mm DUAL ROW TH |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Headers, Male Pins | |
| Manufacturer | BOOMELE(Boom Precision Elec) | |
| Packaging | Through Hole,P=2.54mm | |
| Contact Material | Brass | |
| Color | Black | |
| Circluar Pins/Square Pins | Pin Header | |
| Number of Rows | 2 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Insulation Height | - | |
| Length of Mating Pin | 6mm | |
| Number of PINs | 40P | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Length of End Connection Pin | 3mm | |
| Pitch | 2.54mm | |
| Contact Plating | - | |
| Current Rating | 3A | |
| Voltage Rating (Max) | - | |
| Pin Structure | 2x20P | |
| Row Spacing | 2.54mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 200 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 4,540
4,540 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.2238 | $ 1.12 |
| 50+ | $ 0.181 | $ 9.05 |
| 150+ | $ 0.1627 | $ 24.41 |
| 500+ | $ 0.1267 | $ 63.35 |
| 2,500+ | $ 0.1165 | $ 291.25 |
| 5,000+ | $ 0.1104 | $ 552.00 |
Standard Packaging200/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



