VISHAY TFBS4711-TT1
| Manufacturer | |
| MPN | TFBS4711-TT1 |
| LCSC Part # | C506558 |
| Packaging | SMD-6P,6x3mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | Serial Infrared Transceiver, 115.2 kbit/s, 2.4 V to 5.5 V Operation |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Sensors, Transducers/IrDA Transceiver Modules | |
| Manufacturer | VISHAY | |
| Packaging | SMD-6P,6x3mm | |
| Standby Current | 70uA | |
| Transmission Distance | 1m | |
| Voltage - Supply | 2.4V~5.5V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
The TFBS4711 is a low profile, infrared data transceiver module. It supports IrDA data rates up to 115.2 kbit/s (SIR). The transceiver module consists of a PIN photodiode, an infrared emitter (IRED), and a low-power CMOS control IC to provide a total front-end solution in a single package. The device is designed for the low power IrDA standard with an extended range on-axis up to 1 m. The RXD output pulse width is independent of the optical input pulse width and stays always at a fixed pulse width thus making the device optimum for standard endecs. TFBS4711 has a tri-state output and is floating in shut-down mode with a weak pull-up. The shut down (SD) feature cuts current consumption to typically 10 nA.
Features
AI Translation
- Compliant with the latest IrDA physical layer low power specification (9.6 kbit/s to 115.2 kbit/s) Pb-free
- Small package (H×L×W in mm): 1.9×6×3 (e4)
- Typical link distance on-axis up to 1 m
- Battery and power management features:
- Idle current -70 μA typical
- Shutdown current -10 nA typical
- Operates from 2.4 V to 5.5 V within specification over full temperature range from -30 ℃ to +85 ℃
- Remote control - transmit distance up to 8 m
- Tri-state receiver output, floating in shutdown with a weak pull-up
- Constant RXD output pulse width (2.2 μs typical)
- Meets IrFM fast connection requirements
- Split power supply, an independent, unregulated supply for IRED anode and a well regulated supply for VCC
- Directly interfaces with various super I/O and encoder / decoder devices
- Qualified for lead (Pb)-free and Sn/Pb processing (MSL4)
Applications
AI Translation
- Ideal for battery operated devices
- PDAs
- Mobile phones
- Electronic wallet (IrFM)
- Notebook computers
- Digital still and video cameras
- Printers, fax machines, photocopiers, screen projectors
- Data loggers
- External infrared adapters (dongles)
- Diagnostics systems
- Medical and industrial data collection devices
- Kiosks, POS, point and pay devices
- GPS
- Access control Field programming devices
In-Stock: 1,219
1,219 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 5.3112 | $ 5.31 |
| 10+ | $ 4.6231 | $ 46.23 |
| 30+ | $ 3.7462 | $ 112.39 |
| 100+ | $ 3.3317 | $ 333.17 |
| 500+ | $ 3.1413 | $ 1570.65 |
| 1,000+ | $ 3.0565 | $ 3056.50 |
Standard Packaging1000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541490000 |
| USHTS | 8541491010 |
| TARIC | 8541490000 |
| CAHTS | 8541490090 |
| BRHTS | 85414900 |
| INHTS | 85414900 |
| MXHTS | 8541.40.02 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541490000 |
| USHTS | 8541491010 |
| TARIC | 8541490000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8541490090 |
| BRHTS | 85414900 |
| INHTS | 85414900 |
| MXHTS | 8541.40.02 |



