Coilcraft PWB1040L
| Manufacturer | |
| MPN | PWB1040L |
| LCSC Part # | C50132491 |
| Packaging | SMD-6P,6.8x6.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 25uH 1:4 250mA SMD-6P,6.8x6.5mm Power Transformers RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Transformers/Power Transformers | |
| Manufacturer | Coilcraft | |
| Packaging | SMD-6P,6.8x6.5mm | |
| Secondary Winding | 1 | |
| Inductance | 25uH | |
| Primary Winding(s) | 1 | |
| Turns Ratio | 1:4 | |
| Isolation Voltage(Vrms) | 300V | |
| Output Current | 250mA |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 250 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 34
34 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 5.594 | $ 5.59 |
| 10+ | $ 4.76 | $ 47.60 |
| 30+ | $ 4.2641 | $ 127.92 |
| 250+ | $ 3.7618 | $ 940.45 |
| 500+ | $ 3.5305 | $ 1765.25 |
| 1,000+ | $ 3.4269 | $ 3426.90 |
Standard Packaging250/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8504321000 |
| USHTS | |
| TARIC | |
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8504321000 |
| USHTS | |
| TARIC |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS | |



