Anatech Electronics Inc. AM1200B1356
| Manufacturer | |
| MPN | AM1200B1356 |
| LCSC Part # | C4989816 |
| Packaging | SMD-8P,13x12mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | SMD-8P,13x12mm Ceramic Filters RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Passives/Filters/Ceramic Filters | |
| Manufacturer | Anatech Electronics Inc. | |
| Packaging | SMD-8P,13x12mm | |
| Frequency - Center | 1.2GHz | |
| Impedance | 50Ω |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 10 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- Center Frequency: 1200 MHz
- Bandwidth: 20 MHz minimum
- VSWR: 1.5 : 1
- Input/Output Impedance: 50 Ohms
- Passband: 1190 - 1210 MHz
- Passband Insertion Loss: 3.2 dB maximum
- Rejection: 65 dBc minimum at 1000 MHz
- Rejection 2: 65 dBc minimum at 1400 MHz
- Power Handling: 1 Watt
- Mounting: SMT
- Dimensions: 13×12×5.5 mm
- Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
- Storage Temperature: -50°C ~ +90°C
- RoHS compliant
Out of Stock
Notify Me
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 63.5047 | $ 63.50 |
| 200+ | $ 24.5751 | $ 4915.02 |
| 500+ | $ 23.7114 | $ 11855.70 |
| 1,000+ | $ 23.2856 | $ 23285.60 |
Standard Packaging10/Full Box | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8548900001 |
| USHTS | |
| TARIC | |
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8548900001 |
| USHTS | |
| TARIC |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS | |

