Mini-Circuits HFCG-1500+
| Manufacturer | |
| MPN | HFCG-1500+ |
| LCSC Part # | C4989662 |
| Packaging | SMD-6P,2x1.2mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | Ceramic High Pass Filter, 50Ω, 1600 to 6000MHz |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Passives/Filters/RF Filters | |
| Manufacturer | Mini-Circuits | |
| Packaging | SMD-6P,2x1.2mm | |
| Impedance | 50Ω | |
| Type of Filter | High-pass Filter | |
| Frequency - Center | 3.8GHz | |
| Cut-Off Frequency | 1.6GHz | |
| Bandwidth | 1900MHz~5000MHz | |
| Attenuation | 28dB | |
| Operating Temperature | -55℃~+125℃ | |
| Insertion Loss | 1dB |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 4000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
HFCG - 1500+ is a high pass filter with passband from 1600 MHz to 6000 MHz supporting a variety of applications. This model provides 2 dB typical insertion loss over a wide band due to strategically constructed layout. Housed in a tiny 0805 ceramic form factor with wraparound terminations, the filter is ideal for dense PCB layouts with minimal performance variation due to parasitics.
Features
AI Translation
- Small size
- Temperature stable
- LTCC construction
- Very good power handling, 2.5W
Applications
AI Translation
- Transmitters / Receivers
- Test and measurements
- Telecommunications and broadband wireless systems
In-Stock: 18
18 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 3.7374 | $ 3.74 |
| 10+ | $ 3.6489 | $ 36.49 |
| 30+ | $ 3.5909 | $ 107.73 |
| 100+ | $ 3.533 | $ 353.30 |
Standard Packaging4000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8548900001 |
| USHTS | |
| TARIC | |
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8548900001 |
| USHTS | |
| TARIC |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS | |



