XFCN XF-503P
| Manufacturer | XFCNAsian Brands |
| MPN | XF-503P |
| LCSC Part # | C49056046 |
| Packaging | Through Hole,P=5.08mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 1 Through Hole,P=5.08mm Power Entry Connector Accessories RoHS |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/AC Power Connectors/Power Entry Connector Accessories | |
| Manufacturer | XFCN | |
| Packaging | Through Hole,P=5.08mm | |
| Current Rating | 10A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Voltage Rating | 400V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 1,590
1,590 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.3526 | $ 1.76 |
| 50+ | $ 0.2809 | $ 14.05 |
| 150+ | $ 0.2502 | $ 37.53 |
| 1,000+ | $ 0.2118 | $ 211.80 |
| 2,000+ | $ 0.1948 | $ 389.60 |
| 5,000+ | $ 0.1845 | $ 922.50 |
Standard Packaging1000/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536100000 |
| USHTS | 8536100040 |
| TARIC | 8536109010 |
| CAHTS | 8536100000 |
| BRHTS | 85361000 |
| INHTS | 85361010 |
| MXHTS | 8536.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536100000 |
| USHTS | 8536100040 |
| TARIC | 8536109010 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536100000 |
| BRHTS | 85361000 |
| INHTS | 85361010 |
| MXHTS | 8536.10.01 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



