MINTRON MTBD1-D010743
| Manufacturer |
MINTRON
Asian Brands |
| MPN | MTBD1-D010743 |
| LCSC Part # | C48983264 |
| Packaging | Through Hole,P=2.54mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN SOCKET 1POS 2.54mm SINGLE ROW TH |
| Description | -40℃~+105℃ 1P 2.54mm 3A 1x1P Through Hole Top 1 Round Hole Through Hole,P=2.54mm FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies RoHS |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors/FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies | |
| Manufacturer | MINTRON | |
| Packaging | Through Hole,P=2.54mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 20 |
| Multiple | 20 |
| Standard Packaging | 5000 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience.
Learn more.
In-Stock:
1,900
1,900
In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
20+ | $ 0.0344 | $ 0.69 |
200+ | $ 0.027 | $ 5.40 |
600+ | $ 0.0228 | $ 13.68 |
5,000+ | $ 0.0204 | $ 102.00 |
10,000+ | $ 0.0182 | $ 182.00 |
20,000+ | $ 0.017 | $ 340.00 |
Standard Packaging 5000/Full
Bag | ||
Better price for more quantity?
$