HenryTech HN-RF173140-0.23(5.3-1.8)
| Manufacturer | HenryTechAsian Brands |
| MPN | HN-RF173140-0.23(5.3-1.8) |
| LCSC Part # | C48972237 |
| Packaging | Through Hole,D1.8xL1.4mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | Through Hole,D1.8xL1.4mm Coaxial Connector (RF) Contacts RoHS |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Coaxial Connectors (RF)/Coaxial Connector (RF) Contacts | |
| Manufacturer | HenryTech | |
| Packaging | Through Hole,D1.8xL1.4mm | |
| Insertion Loss | 0.2dB | |
| SWR | 1.4 | |
| Needle Number | 1 | |
| Connector Type | - | |
| Dielectric Withstand Voltage | 300V | |
| Operating Temperature | -65℃~+155℃ | |
| Characteristic Impedance | 50Ω |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 100 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 100
100 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 3.5909 | $ 3.59 |
| 10+ | $ 3.0692 | $ 30.69 |
| 30+ | $ 2.7597 | $ 82.79 |
| 100+ | $ 2.4664 | $ 246.64 |
| 500+ | $ 2.3221 | $ 1161.05 |
| 1,000+ | $ 2.2557 | $ 2255.70 |
Standard Packaging100/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901900 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369090 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.19 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901900 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369090 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.19 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



