OMRON G5NB-1A-E-DC5V
| Manufacturer | |
| MPN | G5NB-1A-E-DC5V |
| LCSC Part # | C48746 |
| Packaging | Through Hole,20.4x7mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | RELAY POWER SPST-NO 5V |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Relays/Power Relays | |
| Manufacturer | OMRON | |
| Packaging | Through Hole,20.4x7mm | |
| Contact Material | Silver Alloy (Cd-Free) | |
| Coil Type | - | |
| Coil Voltage | 5V | |
| Number of Pins | - | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Switching Current(Max) | - | |
| Release Time | 10ms | |
| Operate Time | 10ms | |
| Contact Resistance | 100mΩ | |
| Contact Rating | 5A@250VAC;3A@30VDC | |
| Coil Rated Power | 200mW | |
| Switching Voltage(Max) | - | |
| Contact Form | 1 Set Normally Open: 1A (SPST NO) | |
| Coil Resistance | 125Ω |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 100 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 70,232
70,232 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.5315 | $ 0.53 |
| 10+ | $ 0.4116 | $ 4.12 |
| 30+ | $ 0.3533 | $ 10.60 |
| 100+ | $ 0.2998 | $ 29.98 |
| 500+ | $ 0.2852 | $ 142.60 |
| 1,000+ | $ 0.2771 | $ 277.10 |
Standard Packaging100/Full Tray | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536411090 |
| USHTS | 8536410030 |
| TARIC | 8536411090 |
| CAHTS | 8536410099 |
| BRHTS | 85364100 |
| INHTS | 85364100 |
| MXHTS | 8536.41.10 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536411090 |
| USHTS | 8536410030 |
| TARIC | 8536411090 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536410099 |
| BRHTS | 85364100 |
| INHTS | 85364100 |
| MXHTS | 8536.41.10 |



