G-Switch GT-BTP20008-0550B-027A
| Manufacturer | G-SwitchAsian Brands |
| MPN | GT-BTP20008-0550B-027A |
| LCSC Part # | C48689725 |
| Packaging | Through Hole,P=2mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | Right Angle Gold Phosphor bronze Through Hole,P=2mm Spring Loaded RoHS |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Spring Loaded | |
| Manufacturer | G-Switch | |
| Packaging | Through Hole,P=2mm | |
| Pitch | 2mm | |
| Connect Type | Blade Contact (Female) | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Voltage Rating (Max) | 30V | |
| Mounting Type | Right Angle | |
| Contact Plating | Gold | |
| Contact Material | Phosphor bronze | |
| Number of Pins | 8P | |
| Current Rating | 5A |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 29 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 412
412 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 1.0715$ 1.0180 | $ 1.02 |
| 10+ | $ 0.8673$ 0.8240 | $ 8.24 |
| 29+ | $ 0.7668$ 0.7285 | $ 21.13 |
| 87+ | $ 0.6663$ 0.6330 | $ 55.07 |
| 580+ | $ 0.6047$ 0.5745 | $ 333.21 |
| 870+ | $ 0.5739$ 0.5453 | $ 474.41 |
Standard Packaging29/Full Tube | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901900 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369090 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.19 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901900 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369090 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.19 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



