Rubycon 450BXW10MEFR10X16
| Manufacturer | |
| MPN | 450BXW10MEFR10X16 |
| LCSC Part # | C473172 |
| Packaging | Through Hole,D10xL16mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CAP ALUM 10uF ±20% 450V TH |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Passives/Capacitors/Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Manufacturer | Rubycon | |
| Packaging | Through Hole,D10xL16mm | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 450V | |
| Lifetime | 10000hrs@105℃ | |
| Capacitance | 10uF | |
| Ripple Current | 325mA@100kHz | |
| Pin Spacing | 5mm | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Equivalent Series Resistance(ESR) | - | |
| Height - Seated (Max) | 16mm | |
| Diameter | 10mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 200 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 25,544
25,544 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.4262 | $ 0.43 |
| 10+ | $ 0.3403 | $ 3.40 |
| 30+ | $ 0.303 | $ 9.09 |
| 100+ | $ 0.2561 | $ 25.61 |
| 500+ | $ 0.2107 | $ 105.35 |
| 1,000+ | $ 0.1977 | $ 197.70 |
Standard Packaging200/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |



