Nichicon FP-6R3RE561M-S8JT-FEH
| Manufacturer | |
| Mfr. Part # | FP-6R3RE561M-S8JT-FEH |
| LCSC Part # | C4354969 |
| Package | Through Hole,D6.3xL8mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CAP ALUM POLY 560uF ±20% 6.3V TH |
| Description | 560uF ±20% 6.3V Aluminum - Polymer Capacitors Through Hole,D6.3xL8mm 2000hrs@105℃ |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | Select All |
|---|---|---|
| Category | Passives/Capacitors/Aluminum - Polymer Capacitors | |
| Manufacturer | Nichicon | |
| Package | Through Hole,D6.3xL8mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 2000 |
| Sales Unit | Piece |
In-Stock:
1,865
1,865
Available for Immediate Shipping
Add to BOM List (Project)
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
5+ | $ 0.1428 | $ 0.71 |
50+ | $ 0.1147 | $ 5.74 |
150+ | $ 0.1007 | $ 15.11 |
500+ | $ 0.0901 | $ 45.05 |
2,000+ | $ 0.0794 | $ 158.80 |
4,000+ | $ 0.0752 | $ 300.80 |
Standard Packaging 2000/Full
Box | ||
Better price for more quantity?
$