Chengx KS227M016E07RR0VH2FP0
| Manufacturer | ChengxAsian Brands |
| MPN | KS227M016E07RR0VH2FP0 |
| LCSC Part # | C43340 |
| Packaging | Through Hole,D6.3xL7mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CAP ALUM 220uF ±20% 16V TH |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Passives/Capacitors/Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Manufacturer | Chengx | |
| Packaging | Through Hole,D6.3xL7mm | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 16V | |
| Lifetime | 1000hrs@105℃ | |
| Capacitance | 220uF | |
| Ripple Current | - | |
| Pin Spacing | 2.5mm | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Equivalent Series Resistance(ESR) | - | |
| Height - Seated (Max) | 7mm | |
| Diameter | 6.3mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 20 |
| Multiple | 20 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 187,760
187,760 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 20+ | $ 0.0235 | $ 0.47 |
| 200+ | $ 0.0187 | $ 3.74 |
| 1,000+ | $ 0.0144 | $ 14.40 |
| 2,000+ | $ 0.0128 | $ 25.60 |
| 10,000+ | $ 0.0114 | $ 114.00 |
| 20,000+ | $ 0.0107 | $ 214.00 |
Standard Packaging1000/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |



