Rubycon 50YXF47MEFCT16.3X11
| Manufacturer | |
| MPN | 50YXF47MEFCT16.3X11 |
| LCSC Part # | C432345 |
| Packaging | Through Hole,D6.3xL11mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CAP ALUM 47uF ±20% 50V TH |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Passives/Capacitors/Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Manufacturer | Rubycon | |
| Packaging | Through Hole,D6.3xL11mm | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 50V | |
| Lifetime | - | |
| Capacitance | 47uF | |
| Ripple Current | - | |
| Pin Spacing | 2.5mm | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Equivalent Series Resistance(ESR) | - | |
| Height - Seated (Max) | 11mm | |
| Diameter | 6.3mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 10 |
| Multiple | 10 |
| Standard Packaging | 2000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 54,790
54,790 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 10+ | $ 0.0601 | $ 0.60 |
| 100+ | $ 0.0474 | $ 4.74 |
| 300+ | $ 0.0411 | $ 12.33 |
| 2,000+ | $ 0.0364 | $ 72.80 |
| 4,000+ | $ 0.0326 | $ 130.40 |
| 10,000+ | $ 0.0307 | $ 307.00 |
Standard Packaging2000/Full Box | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |



