SHOU HAN DM1-02P-30-3
| Manufacturer | SHOU HANAsian Brands |
| MPN | DM1-02P-30-3 |
| LCSC Part # | C431538 |
| Packaging | Through Hole,12.8x6.4mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | SWITCH LIMIT SPDT 50mA 125V |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Switches/Limit Switches | |
| Manufacturer | SHOU HAN | |
| Packaging | Through Hole,12.8x6.4mm | |
| Length | 12.8mm | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Width | 5.8mm | |
| Voltage Rating | 125V | |
| Operating Temperature | -25℃~+85℃ | |
| Current Rating | 1A;50mA | |
| Actuator Style | - | |
| Operating Life | 50,000 cycles | |
| Circuit | SPDT | |
| Voltage Rating (AC) | 125V | |
| Switch Height | 6.7mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 45,065
45,065 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.1152 | $ 0.58 |
| 50+ | $ 0.0926 | $ 4.63 |
| 150+ | $ 0.0813 | $ 12.20 |
| 1,000+ | $ 0.0681 | $ 68.10 |
| 2,000+ | $ 0.0613 | $ 122.60 |
| 5,000+ | $ 0.0579 | $ 289.50 |
Standard Packaging1000/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |



