G-Switch GT-B0401FSV08-40B1101
| Manufacturer |
G-Switch
Asian Brands |
| MPN | GT-B0401FSV08-40B1101 |
| LCSC Part # | C42463148 |
| Packaging | SMD,P=0.4mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN Board-to-Board 40POS SMD GOLD |
| Description | 40 Position Board to Board Connector Surface Mount,P=0.4mm Gold |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board) | |
| Manufacturer | G-Switch | |
| Packaging | SMD,P=0.4mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 10000 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience.
Learn more.
In-Stock:
11,600
11,600
In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
5+ | $ 0.2932 $ 0.2786 | $ 1.39 |
50+ | $ 0.2319 $ 0.2204 | $ 11.02 |
150+ | $ 0.2057 $ 0.1955 | $ 29.33 |
500+ | $ 0.1729 $ 0.1643 | $ 82.15 |
2,500+ | $ 0.1583 $ 0.1504 | $ 376.00 |
5,000+ | $ 0.1496 $ 0.1422 | $ 711.00 |
Standard Packaging 10000/Full
Reel | ||
Better price for more quantity?
$