ZGWD BB0800400M-0162C-001
| Manufacturer |
ZGWD
Asian Brands |
| MPN | BB0800400M-0162C-001 |
| LCSC Part # | C42435693 |
| Packaging | SMD,P=0.8mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN Board-to-Board 16POS SMD GOLD |
| Description | 16 Position Board to Board Connector Surface Mount,P=0.8mm Gold |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board) | |
| Manufacturer | ZGWD | |
| Packaging | SMD,P=0.8mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 700 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience.
Learn more.
In-Stock:
695
695
In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
5+ | $ 0.2472 $ 0.2225 | $ 1.11 |
50+ | $ 0.1956 $ 0.1761 | $ 8.81 |
150+ | $ 0.1735 $ 0.1562 | $ 23.43 |
700+ | $ 0.1458 $ 0.1313 | $ 91.91 |
2,800+ | $ 0.1335 $ 0.1202 | $ 336.56 |
4,900+ | $ 0.1262 $ 0.1136 | $ 556.64 |
Standard Packaging 700/Full
Reel | ||
Better price for more quantity?
$