FANGCHENG FC-STR0809-4.5V-5.0V-5.0W
| Manufacturer | FANGCHENGAsian Brands |
| MPN | FC-STR0809-4.5V-5.0V-5.0W |
| LCSC Part # | C42422416 |
| Packaging | SMD-6P,9.3x8.3mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | SMD Push-Pull Transformer |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Transformers/Power Transformers | |
| Manufacturer | FANGCHENG | |
| Packaging | SMD-6P,9.3x8.3mm | |
| Secondary Winding | 2 | |
| Primary Winding(s) | 2 | |
| Turns Ratio | 1:1.1 | |
| Isolation Voltage(Vrms) | 2.5kV | |
| Secondary Side Voltage | 5V | |
| Output Current | 1000mA | |
| Primary Side Voltage | 4.5-5.0V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 900 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 790
790 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 1.4778 | $ 1.48 |
| 10+ | $ 1.2184 | $ 12.18 |
| 30+ | $ 1.0759 | $ 32.28 |
| 100+ | $ 0.9478 | $ 94.78 |
| 500+ | $ 0.8758 | $ 437.90 |
| 900+ | $ 0.8438 | $ 759.42 |
Standard Packaging900/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8504321000 |
| USHTS | |
| TARIC | |
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8504321000 |
| USHTS | |
| TARIC |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS | |



