Silicontra CC2500MTR2.4-GC
| Manufacturer | SilicontraAsian Brands |
| MPN | CC2500MTR2.4-GC |
| LCSC Part # | C42382059 |
| Packaging | SMD,18.5x12mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | Transceiver -104dBm 50m SPI SMD,18.5x12mm RF Transceiver Modules and Modems RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | RF and Wireless/RF Transceiver Modules and Modems | |
| Manufacturer | Silicontra | |
| Packaging | SMD,18.5x12mm | |
| Model | Transceiver | |
| Output Power(Max) | 0dBm | |
| Voltage - Supply | 1.8V~3.6V | |
| Sensitivity | -104dBm | |
| Communication Distance | 50m | |
| Modulation System | ASK;FSK;GFSK;MSK;OOK | |
| Receive Current | 20mA | |
| Features | Integrated antenna | |
| Interface | SPI | |
| Current Of Transmitting | 22mA |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 50 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 23
23 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 1.5377 | $ 1.54 |
| 10+ | $ 1.2654 | $ 12.65 |
| 30+ | $ 1.1169 | $ 33.51 |
| 100+ | $ 0.9483 | $ 94.83 |
| 500+ | $ 0.8725 | $ 436.25 |
| 1,000+ | $ 0.8385 | $ 838.50 |
Standard Packaging50/Full Tray | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8542399000 |
| USHTS | 8542390001 |
| TARIC | 8542399000 |
| CAHTS | 8542390000 |
| BRHTS | 85423999 |
| INHTS | 85423900 |
| MXHTS | 8542.39.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8542399000 |
| USHTS | 8542390001 |
| TARIC | 8542399000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8542390000 |
| BRHTS | 85423999 |
| INHTS | 85423900 |
| MXHTS | 8542.39.99 |
