KANGNEX WJ500V-5.08-04P-14-00A
| Manufacturer | KANGNEXAsian Brands |
| MPN | WJ500V-5.08-04P-14-00A |
| LCSC Part # | C42377749 |
| Packaging | Through Hole,P=5.08mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | -40℃~+105℃ 15A 2.5 300V Green 14~30 Through Hole 4 1 5.08mm Through Hole,P=5.08mm Wire to Board RoHS |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Terminal Blocks/Wire to Board | |
| Manufacturer | KANGNEX | |
| Packaging | Through Hole,P=5.08mm | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Current Rating | 15A | |
| Wire Gauge - mm2 | 2.5 | |
| Voltage Rating (Max) | 300V | |
| Color | Green | |
| Number of Pins | 4P | |
| Wire Gauge - AWG | 14~30 | |
| Screw Specification | M2.5 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Number of PINs Per Row | 4 | |
| Number of Rows | 1 | |
| Pitch | 5.08mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 250 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 4,425
4,425 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.3248$ 0.2924 | $ 1.46 |
| 50+ | $ 0.2528$ 0.2276 | $ 11.38 |
| 250+ | $ 0.2291$ 0.2062 | $ 51.55 |
| 500+ | $ 0.1906$ 0.1716 | $ 85.80 |
| 2,500+ | $ 0.1734$ 0.1561 | $ 390.25 |
| 5,000+ | $ 0.1631$ 0.1468 | $ 734.00 |
Standard Packaging250/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



