Hong Cheng HC-PM254-5.0H-2x5PS-02A
| Manufacturer | Hong ChengAsian Brands |
| MPN | HC-PM254-5.0H-2x5PS-02A |
| LCSC Part # | C42163133 |
| Packaging | SMD,P=2.54mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN SOCKET 10POS 2.54mm DUAL ROW SMD |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Headers, Receptacles, Female Sockets | |
| Manufacturer | Hong Cheng | |
| Packaging | SMD,P=2.54mm | |
| Current Rating | 3A | |
| Number of Positions | 10P | |
| PIN Length | - | |
| Voltage Rating | - | |
| Mounting Type | Surface Mount,Vertical | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Supplementary Features | - | |
| Insulation Height | 5mm | |
| Holes Structure | 2x5P | |
| Pitch | 2.54mm | |
| Holes Direction | Top | |
| Number of Rows | 2 | |
| Contact Plating | Gold | |
| Row Spacing | 2.54mm | |
| Circular Hole / Square Hole | Square Hole | |
| Contact Material | Brass |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 300 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 11,375
11,375 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.1523$ 0.1447 | $ 0.72 |
| 50+ | $ 0.1194$ 0.1135 | $ 5.68 |
| 300+ | $ 0.1053$ 0.1001 | $ 30.03 |
| 600+ | $ 0.0877$ 0.0834 | $ 50.04 |
| 2,400+ | $ 0.0798$ 0.0759 | $ 182.16 |
| 5,100+ | $ 0.0752$ 0.0715 | $ 364.65 |
Standard Packaging300/Full Box | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



