Hong Cheng HC-PM254-5.0H-1x2PZ-02A
| Manufacturer |
Hong Cheng
Asian Brands |
| MPN | HC-PM254-5.0H-1x2PZ-02A |
| LCSC Part # | C42163120 |
| Packaging | Through Hole,P=2.54mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN SOCKET 2POS 2.54mm SINGLE ROW TH |
| Description | 3A 2P Through Hole -40℃~+105℃ 5mm 1x2P 2.54mm Top 1 Square Hole Through Hole,P=2.54mm Headers, Receptacles, Female Sockets RoHS |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Headers, Receptacles, Female Sockets | |
| Manufacturer | Hong Cheng | |
| Packaging | Through Hole,P=2.54mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 500 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience.
Learn more.
In-Stock:
5,685
5,685
In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
5+ | $ 0.0794 $ 0.0755 | $ 0.38 |
50+ | $ 0.0626 $ 0.0595 | $ 2.98 |
150+ | $ 0.0542 $ 0.0515 | $ 7.73 |
500+ | $ 0.0479 $ 0.0456 | $ 22.80 |
2,500+ | $ 0.0428 $ 0.0407 | $ 101.75 |
5,000+ | $ 0.0403 $ 0.0383 | $ 191.50 |
Standard Packaging 500/Full
Box | ||
Better price for more quantity?
$