HenryTech HN-RF2014-0.3(4.4-1)R
| Manufacturer | HenryTechAsian Brands |
| MPN | HN-RF2014-0.3(4.4-1)R |
| LCSC Part # | C41406910 |
| Packaging | Through Hole,D2xL1.4mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | Through Hole,D2xL1.4mm Coaxial Connector (RF) Contacts RoHS |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Coaxial Connectors (RF)/Coaxial Connector (RF) Contacts | |
| Manufacturer | HenryTech | |
| Packaging | Through Hole,D2xL1.4mm | |
| Insertion Loss | 0.2dB | |
| SWR | 1.2 | |
| Needle Number | 1 | |
| Connector Type | - | |
| Dielectric Withstand Voltage | 300V | |
| Operating Temperature | -65℃~+155℃ | |
| Characteristic Impedance | 50Ω |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 100 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 240
240 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 1.444$ 1.2274 | $ 1.23 |
| 10+ | $ 1.1941$ 1.0150 | $ 10.15 |
| 30+ | $ 1.0568$ 0.8983 | $ 26.95 |
| 100+ | $ 0.9025$ 0.7672 | $ 76.72 |
| 500+ | $ 0.8331$ 0.7082 | $ 354.10 |
| 1,000+ | $ 0.8022$ 0.6819 | $ 681.90 |
Standard Packaging100/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901900 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369090 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.19 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901900 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369090 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.19 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



