G-Switch GT-BTP30006-0350B-019A
| Manufacturer | G-SwitchAsian Brands |
| MPN | GT-BTP30006-0350B-019A |
| LCSC Part # | C41378760 |
| Packaging | SMD,P=3mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | Vertical Pitch3.0 Battery Conn SMTCx6.8×H(A)mm |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Spring Loaded | |
| Manufacturer | G-Switch | |
| Packaging | SMD,P=3mm | |
| Pitch | 3mm | |
| Connect Type | Spring Contact Type | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Voltage Rating (Max) | 12V | |
| Contact Plating | Gold | |
| Mounting Type | Surface Mount,Vertical | |
| Contact Material | Phosphor bronze | |
| Number of Pins | 6P | |
| Current Rating | 3A |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 900 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 841
841 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.9257$ 0.8795 | $ 0.88 |
| 10+ | $ 0.7542$ 0.7165 | $ 7.17 |
| 30+ | $ 0.6685$ 0.6351 | $ 19.05 |
| 100+ | $ 0.5827$ 0.5536 | $ 55.36 |
| 500+ | $ 0.5319$ 0.5054 | $ 252.70 |
| 900+ | $ 0.5049$ 0.4797 | $ 431.73 |
Standard Packaging900/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901900 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369090 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.19 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901900 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369090 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.19 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



