G-Switch GT-BTP30003-0350B-019A
| Manufacturer | G-SwitchAsian Brands |
| MPN | GT-BTP30003-0350B-019A |
| LCSC Part # | C41378754 |
| Packaging | SMD,P=3mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | Vertical Pitch3.0 Battery Conn SMTCx6.8×H(A)mm |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Spring Loaded | |
| Manufacturer | G-Switch | |
| Packaging | SMD,P=3mm | |
| Pitch | 3mm | |
| Connect Type | Spring Contact Type | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Voltage Rating (Max) | 12V | |
| Contact Plating | Gold | |
| Mounting Type | Surface Mount,Vertical | |
| Contact Material | Phosphor bronze | |
| Number of Pins | 3P | |
| Current Rating | 3A |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 900 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 860
860 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.5697$ 0.5413 | $ 0.54 |
| 10+ | $ 0.459$ 0.4361 | $ 4.36 |
| 30+ | $ 0.4036$ 0.3835 | $ 11.51 |
| 100+ | $ 0.3482$ 0.3308 | $ 33.08 |
| 500+ | $ 0.315$ 0.2993 | $ 149.65 |
| 900+ | $ 0.2975$ 0.2827 | $ 254.43 |
Standard Packaging900/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901900 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369090 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.19 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901900 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369090 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.19 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



