G-Switch GT-BTP30003-0460A-016A
| Manufacturer | G-SwitchAsian Brands |
| MPN | GT-BTP30003-0460A-016A |
| LCSC Part # | C41378737 |
| Packaging | SMD,P=3mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | SMT 9.0×3.5×H(A)mm Horizontal Pitch3.0 3Pin Battery Conn Switch |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Spring Loaded | |
| Manufacturer | G-Switch | |
| Packaging | SMD,P=3mm | |
| Pitch | 3mm | |
| Connect Type | Spring Contact Type | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Voltage Rating (Max) | 12V | |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle | |
| Contact Plating | Gold | |
| Contact Material | Phosphor bronze | |
| Number of Pins | 3P | |
| Current Rating | 3A |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 1,405
1,405 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.3195$ 0.3036 | $ 1.52 |
| 50+ | $ 0.2509$ 0.2384 | $ 11.92 |
| 150+ | $ 0.2215$ 0.2105 | $ 31.58 |
| 1,000+ | $ 0.1848$ 0.1756 | $ 175.60 |
| 2,000+ | $ 0.1684$ 0.1600 | $ 320.00 |
| 5,000+ | $ 0.1586$ 0.1507 | $ 753.50 |
Standard Packaging1000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901900 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369090 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.19 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901900 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369090 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.19 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



