Megastar ZX-PM1.0-2-5PU-W
| Manufacturer | MegastarAsian Brands |
| MPN | ZX-PM1.0-2-5PU-W |
| LCSC Part # | C41369827 |
| Packaging | SMD,P=1mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN SOCKET 10POS 1mm DUAL ROW SMD |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Headers, Receptacles, Female Sockets | |
| Manufacturer | Megastar | |
| Packaging | SMD,P=1mm | |
| Current Rating | 750mA | |
| Number of Positions | 10P | |
| PIN Length | - | |
| Voltage Rating | - | |
| Mounting Type | Surface Mount,Vertical | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Insulation Height | 2mm | |
| Holes Structure | 2x5P | |
| Pitch | 1mm | |
| Holes Direction | Top | |
| Number of Rows | 2 | |
| Contact Plating | Gold | |
| Contact Material | Phosphor bronze | |
| Circular Hole / Square Hole | Square Hole | |
| Row Spacing | 1mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 6 |
| Multiple | 6 |
| Standard Packaging | 114 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 5,982
5,982 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 6+ | $ 0.2746$ 0.2609 | $ 1.57 |
| 60+ | $ 0.2278$ 0.2165 | $ 12.99 |
| 228+ | $ 0.2077$ 0.1974 | $ 45.01 |
| 570+ | $ 0.1827$ 0.1736 | $ 98.95 |
| 2,964+ | $ 0.1716$ 0.1631 | $ 483.43 |
| 6,042+ | $ 0.1649$ 0.1567 | $ 946.78 |
Standard Packaging114/Full Tube | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



