EBYTE E18-2G4Z27SI
| Manufacturer | EBYTEAsian Brands |
| MPN | E18-2G4Z27SI |
| LCSC Part # | C411295 |
| Packaging | SMD,22.5x16mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 2.4GHz ZigBee 3.0 wireless module |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Development Boards, Kits, Programmers/Evaluation Boards/RF, RFID, Wireless Evaluation Boards | |
| Manufacturer | EBYTE | |
| Packaging | SMD,22.5x16mm | |
| Features | Hardware encryption | |
| Antenna Type | IPEX interface | |
| Transmission Distance | 2.5km | |
| Sensitivity | -98dBm | |
| Utilized IC / Part | CC2530 Chip | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Output Power | 27dBm | |
| Voltage - Supply | 3.3V | |
| Interface Type | ADC;PWM;GPIO | |
| Receive Current | 33mA | |
| Send Current | 182.5mA |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 800 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 69
69 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 6.2195 | $ 6.22 |
| 10+ | $ 6.0717 | $ 60.72 |
Standard Packaging800/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8517799000 |
| USHTS | 8517790000 |
| TARIC | 8517790000 |
| CAHTS | 8517790000 |
| BRHTS | 85177900 |
| INHTS | 85177990 |
| MXHTS | 8517.70.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8517799000 |
| USHTS | 8517790000 |
| TARIC | 8517790000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8517790000 |
| BRHTS | 85177900 |
| INHTS | 85177990 |
| MXHTS | 8517.70.99 |



