PANASONIC EEUFR1H470
| Manufacturer | |
| MPN | EEUFR1H470 |
| LCSC Part # | C407950 |
| Packaging | Through Hole,D6.3xL11.2mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CAP ALUM 47uF ±20% 50V TH |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Passives/Capacitors/Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Manufacturer | PANASONIC | |
| Packaging | Through Hole,D6.3xL11.2mm | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 50V | |
| Capacitance | 47uF | |
| Lifetime | 5000hrs@105℃ | |
| Ripple Current | 405mA@100kHz | |
| Pin Spacing | 2.5mm | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Equivalent Series Resistance(ESR) | 140mΩ@100kHz | |
| Height - Seated (Max) | 11.2mm | |
| Diameter | 6.3mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 200 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 8,135
8,135 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.1309 | $ 0.65 |
| 50+ | $ 0.107 | $ 5.35 |
| 150+ | $ 0.0951 | $ 14.27 |
| 500+ | $ 0.0746 | $ 37.30 |
| 2,500+ | $ 0.0674 | $ 168.50 |
| 5,000+ | $ 0.0638 | $ 319.00 |
Standard Packaging200/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8532229000 |
| USHTS | 8532230020 |
| TARIC | 8532220000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8532220000 |
| BRHTS | 85322200 |
| INHTS | 85322200 |
| MXHTS | 8532.22.99 |



