RUILON 07D681K
| Manufacturer | RUILONAsian Brands |
| MPN | 07D681K |
| LCSC Part # | C39831968 |
| Packaging | Through Hole,P=5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | VARISTOR 612V~748V 1200A P=5mm |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | RUILON | |
| Packaging | Through Hole,P=5mm | |
| Clamping Voltage | 1.12kV | |
| Rated Wattage | 250mW | |
| Capacitance | 65pF | |
| Maximum DC Volts | 560V | |
| Energy | 36J | |
| Maximum AC Volts | 420V | |
| Varistor Voltage | 612V~748V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 10 |
| Multiple | 10 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- Wide operating voltage (V1mA) range from 18V to 820V
- Fast responding to transient over-voltage
- Large absorbing transient energy capability
- Low clamping ratio and no following-on current
Applications
AI Translation
- Surge protection in consumer electronics
- Surge protection in industrial electronics
- Relay and electromagnetic valve surge absorption
- Transistor, diode, IC, thyristor or triac semiconductor protection
- Surge protection in electronic home appliances, gas and petroleum appliances
In-Stock: 82,310
82,310 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 10+ | $ 0.0487$ 0.0463 | $ 0.46 |
| 100+ | $ 0.0389$ 0.0370 | $ 3.70 |
| 300+ | $ 0.034$ 0.0323 | $ 9.69 |
| 1,000+ | $ 0.0303$ 0.0288 | $ 28.80 |
| 5,000+ | $ 0.0274$ 0.0261 | $ 130.50 |
| 10,000+ | $ 0.0259$ 0.0247 | $ 247.00 |
Standard Packaging1000/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |



