DORABO DB125-3.81-4P-GN-S
| Manufacturer | DORABOAsian Brands |
| MPN | DB125-3.81-4P-GN-S |
| LCSC Part # | C395880 |
| Packaging | Through Hole,P=3.81mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | TERM BLK 4POS 3.81mm TH |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Terminal Blocks/Wire to Board | |
| Manufacturer | DORABO | |
| Packaging | Through Hole,P=3.81mm | |
| Wire Gauge - mm2 | 1 | |
| Current Rating | 10A | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Number of Positions or Pins | 1x4P | |
| Voltage Rating (Max) | 300V | |
| Color | Green | |
| Number of Pins | 4P | |
| Wire Gauge - AWG | 16~26 | |
| Screw Specification | M2 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Number of PINs Per Row | 4 | |
| Number of Rows | 1 | |
| Pitch | 3.81mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 46,415
46,415 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.3869$ 0.3444 | $ 1.72 |
| 50+ | $ 0.3141$ 0.2796 | $ 13.98 |
| 150+ | $ 0.2785$ 0.2479 | $ 37.19 |
| 500+ | $ 0.1901$ 0.1692 | $ 84.60 |
| 2,500+ | $ 0.1814$ 0.1615 | $ 403.75 |
| 5,000+ | $ 0.1762$ 0.1569 | $ 784.50 |
Standard Packaging500/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



