DORABO DB2EVC-3.81-2P-GN
| Manufacturer |
DORABO
Asian Brands |
| MPN | DB2EVC-3.81-2P-GN |
| LCSC Part # | C395686 |
| Packaging | Through Hole,P=3.81mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | TERM BLOCK HDR 2POS 3.81mm |
| Description | 2 Position Board Side/Socket - Closed 3.81mm Pitch Straight Pin |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Terminal Blocks/Headers, Plugs and Sockets | |
| Manufacturer | DORABO | |
| Packaging | Through Hole,P=3.81mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 10 |
| Multiple | 10 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience.
Learn more.
In-Stock:
31,740
31,740
In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
10+ | $ 0.0908 $ 0.0809 | $ 0.81 |
100+ | $ 0.0754 $ 0.0672 | $ 6.72 |
300+ | $ 0.0676 $ 0.0602 | $ 18.06 |
1,000+ | $ 0.0478 $ 0.0426 | $ 42.60 |
5,000+ | $ 0.0431 $ 0.0384 | $ 192.00 |
10,000+ | $ 0.0408 $ 0.0364 | $ 364.00 |
Standard Packaging 1000/Full
Bag | ||
Better price for more quantity?
$