TE Connectivity 353293-3
| Manufacturer | |
| MPN | 353293-3 |
| LCSC Part # | C392598 |
| Packaging | P=1.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | Mini Common Terminated(CT) Connector 1.5mm PITCH |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Free Hanging, Panel Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity | |
| Packaging | P=1.5mm | |
| Number of Positions or Pins | 1x3P | |
| colour | Gray | |
| Number of Rows | 1 | |
| working temperature | -30℃~+105℃ | |
| Connector Type | IDC Housing | |
| Number of PINs Per Row | 3 | |
| Pitch | 1.5mm | |
| Contact Plating | Tin | |
| Mounting Type | Free Hanging | |
| Contact Material | Phosphor bronze | |
| Current Rating | 2A |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 10 |
| Multiple | 10 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 16,960
16,960 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 10+ | $ 0.042 | $ 0.42 |
| 100+ | $ 0.0376 | $ 3.76 |
| 300+ | $ 0.0354 | $ 10.62 |
| 1,000+ | $ 0.0314 | $ 31.40 |
| 5,000+ | $ 0.0301 | $ 150.50 |
| 10,000+ | $ 0.0294 | $ 294.00 |
Standard Packaging1000/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



