TE Connectivity 292215-3
| Manufacturer | |
| MPN | 292215-3 |
| LCSC Part # | C392540 |
| Packaging | Through Hole,P=1.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN HEADER TH 1.5mm |
| Description | Connector Header 1.5mm Pitch |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Rectangular Connector Adapters | |
| Manufacturer | TE Connectivity | |
| Packaging | Through Hole,P=1.5mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 800 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience.
Learn more.
In-Stock:
175
175
In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
5+ | $ 0.2142 $ 0.1136 | $ 0.57 |
50+ | $ 0.1702 $ 0.0903 | $ 4.52 |
150+ | $ 0.1514 $ 0.0803 | $ 12.05 |
800+ | $ 0.1279 $ 0.0678 | $ 54.24 |
2,400+ | $ 0.1174 $ 0.0623 | $ 149.52 |
4,800+ | $ 0.1111 $ 0.0589 | $ 282.72 |
Standard Packaging 800/Full
Bag | ||
Better price for more quantity?
$