EPSON SG-8101CE 100.000000MHz TCHPA
| Manufacturer | |
| MPN | SG-8101CE 100.000000MHz TCHPA |
| LCSC Part # | C390559 |
| Packaging | SMD3225-4P |
| Customer # | |
| Key Attributes | OSC 100MHz SMD3225-4P |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Passives/Crystals, Oscillators, Resonators/Oscillators | |
| Manufacturer | EPSON | |
| Packaging | SMD3225-4P | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Frequency Stability | ±20ppm | |
| Frequency | 100MHz | |
| Voltage - Supply | 1.8V~3.3V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 2000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- Frequency range: 0.67 MHz to 170 MHz (1 ppm steps)
- Supply voltage: 1.62 V to 3.63 V
- Function: Output Enable (OE) or Standby (ST)
- Frequency tolerance, operating temperature: ±15 ppm (-40℃ to +85℃); ±20 ppm, ±50 ppm (-40℃ to +105℃)
- Package: 2.5×2.0, 3.2×2.5, 5.0×3.2, 7.0×5.0 (mm)
- PLL technology for short lead times
- Field programmable via oscillator programmer "SG-Writer II"
In-Stock: 2,308
2,308 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 1.0395 | $ 1.04 |
| 10+ | $ 0.8633 | $ 8.63 |
| 30+ | $ 0.7663 | $ 22.99 |
| 100+ | $ 0.658 | $ 65.80 |
| 500+ | $ 0.5416 | $ 270.80 |
| 1,000+ | $ 0.519 | $ 519.00 |
Standard Packaging2000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541600000 |
| USHTS | 8541600080 |
| TARIC | 8541600000 |
| CAHTS | 8541600010 |
| BRHTS | 85416010 |
| INHTS | 85416000 |
| MXHTS | 8541.60.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541600000 |
| USHTS | 8541600080 |
| TARIC | 8541600000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8541600010 |
| BRHTS | 85416010 |
| INHTS | 85416000 |
| MXHTS | 8541.60.01 |



